Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy i w związku z tym warunki na drogach pogorszą się drastycznie a samochody będą narażone na szkodliwe dla nich oddziaływanie czynników pogodowych. Co zatem możemy zrobić aby używanie samochodu w warunkach zimowych było bezpieczniejsze oraz nie wpłynęło zbyt negatywnie na jego stan techniczny. Podstawową sprawą jest zmiana ogumienia na zimowe, które w znaczącym stopniu poprawia bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Warto zadbać o prawidłowe zabezpieczenie antykorozyjne, szczególnie podwozia, które narażone jest na szkodliwe działanie soli, którą obficie posypywane są polskie drogi. Warto sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, a w szczególności płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwacza. Koniecznie również należy sprawdzić stan w jakim znajduje się oświetlenie samochodu oraz kondycję wycieraczek. Tak przygotowany samochód na pewno będzie bezpieczny w użytkowaniu oraz nie powinien znacznie ucierpieć w sensie technicznym pod wpływem trudnych, zimowych warunków.

Ostatnimi czasy można zauważyć bardzo szybki rozwój motoryzacji spowodowany rosnąca konkurencją między producentami samochodów oraz rosnącymi wymaganiami konsumentów. Szczególny nacisk jest kładziony na kwestie bezpieczeństwa czego efektem jest ciągle rosnąca liczba systemów bezpieczeństwa w jakie wyposażane są samochody. Warto z tego korzystać i inwestować w samochody stosunkowo młode i spełniające najnowsze wymagania odnośnie bezpieczeństwa. Podstawowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo są pasy. Należy bezwzględnie pamiętać o ich zapinaniu gdyż współpracują one z poduszkami powietrznymi i są z nimi zsynchronizowanie. Warto pamiętać o odpowiedniej widoczności samochodu i zadbać o stan świateł zarówno przednich jak i tylnych. Wpływ na nasza widoczność mają wycieraczki dlatego też warto zadbać o ich stan i w razie konieczności wymienić. Bardzo ważnym elementem są opony, głębokość bieżnika i dostosowanie ich do aktualnej pory roku. Jako podsumowanie warto zaznaczyć, że najważniejszym elementem w samochodzie wpływającym na bezpieczeństwo jest kierowca i to od jego zachowań, doświadczenia i zdrowego rozsądku zalezy najwięcej w kwestii bezpieczeństwa na drodze.

Rynek samochodów używanych jest bardzo dobrze rozwinięty w naszym kraju. Istnieje wiele miejsc gdzie takie auto można nabyć. Mogą to być komisy samochodowe, giełdy samochodowe czy też po prostu ogłoszenia. Jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez handlarzy autami używanymi jest ich sprowadzanie z zagranicy. Przede wszystkim chodzi tutaj o naszych zachodnich sąsiadów, którzy często zmieniają samochody i z chęcią sprzedają je polskim handlowcom. Samochody sprowadzane charakteryzują się z reguły lepszym wyposażeniem oraz stosunkowo niewielkim zużyciem wynikającym ze znacznie lepszego stanu dróg. Co ciekawe cena zakupu takiego pojazdu jest również atrakcyjna i dzięki temu opłaca się je sprowadzać. Należy jednak pamiętać, że samochody sprowadzone obarczone są dodatkowymi opłatami związanymi z rejestracją w Polsce co podnosi cenę i mniej więcej zrównuje z samochodami krajowego pochodzenia. Dlatego też jest indywidualną sprawą jaki samochód wybrać bo dla jednego ważniejsze będzie wyposażenie a dla drugiego pewność pochodzenia.

Kupno samochodu to z reguły bardzo poważny wydatek i dlatego nie powinno się tego robić w pośpiechu a raczej na spokojnie wraz ze szczegółową analizą tego czego oczekujemy od samochodu, na co możemy sobie pozwolić oraz dokładnemu przyjrzeniu się ofercie rynkowej. Kiedy już dokładnie przeanalizujemy nasza sytuację i wytypujemy samochód, który chcemy kupić trzeba mu się dokładnie przyjrzeć. Pierwsza sprawą jest zrobienie wszystkiego co tylko możliwe w celu sprawdzenia jego legalności. Pomocna będzie tutaj analiza dokumentów oraz różnego rodzaju rejestry samochodów skradzionych a także numer VIN. Jeśli z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że wszystko jest w porządku należy przejść do zbadania stanu technicznego pojazdu. Można próbować robić to samodzielnie ale tak naprawdę chyba najlepiej jest sprawdzić samochód w stacji obsługi. Tam mechanicy sprawdzą wszystkie istotne elementy samochodu i stwierdzą czy warto takie auto kupić i mieć z niego pociechę w przyszłości. Jako dobrą wskazówkę można dodać, że warto zwracać uwagę na posesję właściciela samochodu ponieważ może ona wiele powiedzieć o tym w jaki sposób dbał on o auto.

Utrzymanie dobrego stanu technicznego samochodu to jedna z kluczowych kwestii jeśli chodzi o komfort jego używania a także, co nawet ważniejsze, zachowania bezpieczeństwa podróżowania. Z tego właśnie powodu wszystkie pojazdy, które jeżdżą po drogach publicznych muszą spełnić określone wymagania techniczne dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa oraz ekologii. Do podstawowych elementów sprawdzanych podczas kontroli pojazdu należą hamulce zarówno układ podstawowy jak i tak zwany hamulec „ręczny”. Analizie poddawane są spaliny żeby sprawdzić czy spełniane są normy emisji. Sprawdzane jest również podwozie samochodu pod kątem wycieków płynów eksploatacyjnych. Szczegółowej kontroli jest również poddawane oświetlenie samochodu jako mające kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Samochody muszą taką kontrolę przechodzić raz w roku z wyjątkiem samochodów kupowanych jako nowe w salonie, które pierwszy przegląd okresowy muszą przejść po dwóch latach od zakupu. Po pozytywnym przejściu przeglądu technicznego zostaje to potwierdzenie pieczątką w dowodzie rejestracyjnym.

Chyba większość kierowców w dzisiejszych czasach zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na bezpieczeństwo poruszania się samochodami, ale także motocyklami, mają opony. Aby jednak tak było muszą spełnione być określone warunki. Przede wszystkim opony nie mogą być nadmiernie zużyte. Ich bieżnik musi mieć określoną przez prawo i producenta głębokość jak również ich wiek nie może przekraczać określonych dla ogumienia norm. Po drugie opony powinny być używane zgodnie z sezonem na jaki są przeznaczone, z wyjątkiem opon całorocznych oczywiście. Używanie opon w sezonie innym niż ten na jaki są przeznaczone stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżowania. Trzecią sprawą jest dobranie rozmiaru opon do samochodu oraz ich właściwy montaż i dbanie o utrzymanie zalecanego przez producenta opon i samochodu ciśnienia w oponach. Wszystkie te sprawy powinny być dla kierujących oczywiste, niestety zbyt często te zasady są lekceważone i niestosowane co z reguły powoduje zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa.

Rosnące w bardzo dużym tempie seny tradycyjnych paliw powodują zwiększone zainteresowanie alternatywnymi metodami napędzania samochodów. Melodią przyszłości wydają się być silniki elektryczne, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów podróżowania. Niestety w chwili obecnej ich użyteczność jest znacząco ograniczona przez niską pojemność akumulatorów co zmniejsza zasięg takich pojazdów. Dlatego też na chwilę obecną, szczególnie w Polsce, prawdziwe triumfy święcie montowanie w samochodach instalacji gazowych przystosowujące samochody do zasilania gazem LPG. Samochody wyposażone w nowoczesne instalacje gazowe spalają mniej więcej tyle samo gazu co wcześniej benzyny ale gaz jest o połowę tańszy. Przy obecnym poziomie cen instalacje może zwrócić się nawet po jednym roku używania. Zależy to oczywiście od kosztu samej instalacji oraz przebiegów osiąganych każdego miesiąca. Część kierowców zastanawia się nad instalacjami CNG ale znikoma ilość stacji tankujących ten rodzaj paliwa hamuje jego rozpowszechnianie w Polsce. A szkoda ponieważ jest ono lepsze dla silników od LPG a także jeszcze odrobinę tańsze.

Wielu właścicieli samochód nie może znieść myśli o tym, że ich pojazd jest jednym z wielu na ulicach i stara się w jakiś sposób wyróżnić go z tłumu. Takie działania nazywamy tuningiem i są po prostu przerabianiem samochodu i nadawanie mu cech indywidualnych. Tuning można podzielić na dwie grupy czyli tuning mechaniczny oraz wizualny. Tuning mechaniczny ma na celu poprawienie własności jezdnych samochodu, jego osiągów czyli generalnie parametrów technicznych. Druga grupa czyli tuning wizualny polega na zmianie wyglądu samochodu poprzez stosowanie różnego rodzaju sposobów. Najpopularniejsze z nich to zmiana malowania oraz dokładanie dodatkowych elementów do karoserii takich jak nakładki na wydech, spojlery lub wymiana świateł i przyciemnianie szyb. Jest jeszcze jedna nieformalna grupa tuningu czyli tak zwany agro-tuning czyli tak naprawdę oszpecanie samochodu poprzez dokładanie do niego złej jakości, niepasujących elementów tuningowych najczęściej kupowanych na bazarach albo w supermarketach. Można podzielić, że generalnie tuning jest nieco kontrowersyjny i posiada tyluż zwolenników co przeciwników.

Pojęcie komfortu w samochodzie nie ogranicza się wyłącznie do nienagannego stanu amortyzatorów, ogumienia i ogólnie stanu technicznego pojazdu. Dla większości użytkowników samochodów komfort bez klimatyzacji w samochodzie nie istnieje. Wiedzą o tym szczególnie wszyscy, którzy muszą podróżować samochodem bez klimatyzacji w upalne dni. Obecnie na rynku większość nowych samochodów posiada możliwość zamówienia klimatyzacji jako wyposażenia dodatkowego. A spora część aut już jest seryjnie wyposażona przynajmniej w układ klimatyzacji manualnej. Tendencja do kupowania samochodów z klimatyzacją jest również widoczna na rynku wtórnym gdzie znacznie większym powodzeniem cieszą się pojazdy wyposażone w ten układ. Posiadanie klimatyzacji w samochodzie jest związane z koniecznością jej obsługi polegającej przeważnie na regularnym odgrzybianiu, czyszczeniu oraz ewentualnym uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Serwisowana i zadbana klimatyzacji odwdzięczy się z pewnością długą i bezproblemową pracą umilającą podróże w gorące, letnie dni.

Jeszcze do niedawna samochody terenowe posiadały charakter wyłącznie użytkowy i używane były jedynie do poruszania się w trudnym terenie przez osoby, które traktowały to jako hobby lub przez odpowiednie służby takie jak celnicy, wojsko czy straż pożarna. Przykładem takich terenówek są bez wątpienia Land Rover Defender czy popularny UAZ czyli „gazik”. Samochody te nie oferują praktycznie żadnego komfortu i kompletnie nie nadają się do używania na co dzień ale za to niesamowitą wręcz dzielność w terenie. Ostatnie lata przyniosły jednak popularność samochodów terenowych jako aut do jazdy codziennej co wymusiło na producentach nieco inne podejście do konstruowania samochodów terenowych. Obecnie terenówki są doskonale przystosowane do poruszania się po miejskiej dżungli zamiast tej prawdziwej. Nawet opony w jakie seryjnie są wyposażone kompletnie nie nadają się do jazdy w terenie. Zdarza się, że współczesne terenówki nigdy nie opuszczają utwardzonych dróg. Oczywiście w dalszym ciągu można nabyć samochody tylko do terenu ale nie cieszą się one zbyt dużym powodzeniem. Jedynym samochodem doskonałym w terenie i świetnie sprawdzającym się w mieście jest chyba Mercedes klasy G.

Dotychczas zakładanie na okres zimy opon tak zwanych zimowych nie było w naszym kraju wymogiem obowiązującym, chociaż wiele krajów europejskich takie rozwiązania prawne posiada już od dawna. Obecnie jednak i u nas trwają prace nad wprowadzeniem przepisu, który nakazywałby zakładanie opon zimowych od z góry ustalonej daty, prawdopodobnie będzie to dzień 1 listopada – pod groźba sankcji w postaci mandatu karnego i zabrania czasowo dowodu rejestracyjnego pojazdu. Takie rozwiązanie kwestii opon zimowych burzy wielu kierowców, chociażby przez sam fakt nakazania założenia opon w określonym dniu, kiedy przecież nie jest powiedziane, że w tym czasie każdego roku warunki będą czysto zimowe. Kierowcy argumentują, że owszem – niech będzie zarządzenie o zakładaniu opon zimowych, ale niech to nie będzie powiązane z żadną konkretną, ustaloną odgórnie i na zapas data, lecz niech to wynika z faktycznych warunków atmosferycznych na danym terenie, bo przecież bywa tak, że na Mazurach już jest zima w pełni, a na Dolnym Śląsku jeszcze jest piękna jesień.

W przekonaniu ogromnej większości kierowców najgorsze do jazdy samochodem są takie warunki, kiedy jest zima, na drodze zalega śnieg, jest ślisko, a w dodatku pada jeszcze śnieg czy deszcz. Natomiast latem, kiedy pięknie świeci słońce i szosa jest sucha, panują idealne wręcz warunki do jazdy, Tymczasem statystyki policyjne mówią nieco inaczej, a mianowicie okazuje się, że faktycznie, w okresie nagłego ataku zimy jest więcej niegroźnych stłuczek, jednak do najgroźniejszych w skutkach wypadków dochodzi w okresie letnim, kiedy na pozór panują idealne warunki. Powodem tego jest uśpiona czujność kierowców, przekonanie, że wystarczy sucha szosa, a można wciskać pedał gazu o wiele mocniej niż przy gorszych warunkach i odwrotnie – gdy jest ślisko, zachowujemy większą czujność i redukujemy prędkość, dlatego jest mniej groźnych w skutkach wypadków. Okazuje się też, że wrogiem kierowców jest upał, kiedy też nie ma w pojeździe klimatyzacji – wówczas mamy osłabioną koncentrację, szybciej czujemy się zmęczeni, jest wolniejszy czas reakcji.

Podczas jazdy na drogach w naszym kraju bardzo często o groźnych w skutkach wypadkach decydują wydawałoby się zupełnie mało istotne elementy naszego pojazdu. Są przykłady, gdzie wszystko niby działało bez zarzutu, pojazd miał sprawne hamulce, nowiutkie opony dobrej jakości, sprawny układ kierowniczy, a jednak dochodziło do sytuacji, że pojazd nagle wypadał z drogi, nawet na prostym odcinku szosy i czy to dachowa na poboczu, czy to uderzał w drzewo – obie opcje są tragiczne w skutkach. Potem w trakcie dokonywanych badań pojazdu okazało się, że przyczyną wypadku były niesprawne amortyzatory pojazdu. Zazwyczaj kierowcy podczas codzienne eksploatacji pojazdu nie sprawdzają stanu amortyzatorów, zazwyczaj jest to dokonywane tylko raz w roku, podczas badań technicznych pojazdu w stacji diagnostycznej. Tymczasem amortyzatory powinno sprawdzać się częściej, nawet samemu, naciskając na poszczególne części pojazdu, na przód i tył. Każde niepewne ruchy w tym czasie karoserii pojazdu powinny być sygnałem, że lepiej udać się do mechanika i sprawdzić amortyzatory.

Jeszcze kilkanaście lat temu cos takiego jak fotelik samochodowy, przeznaczony do przewożenia dziecka, w naszym kraju nie było znane – po prostu szczytem bezpieczeństwo było przypięcie dziecka pasem bezpieczeństwa, a jeżeli przewożone było bardzo małe dziecko, niemowlak, po prostu mama czy tata trzymało dziecko na rękach. Na szczęście od pewnego czasu przewożenie dziecka w foteliku jest w naszym kraju obowiązkiem i zachowanie inne niż przewidziane w kodeksie drogowym jest surowo karane przez policjantów. Jednak ważne też jest, w jakim foteliku przewozimy dziecko, bowiem fotelik fotelikowi nierówny. Są sprzedawane takie foteliki w supermarketach, za sto kilkanaście często złotych, które są fotelikami bezpieczeństwa tylko z nazwy. Nie przechodziły na pewno żadnych testów, a ich budulec to w głównej mierze styropian i plastik. Dobry, atestowany fotelik dla dziecka to wydatek co najmniej tysiąca złotych, jednak na bezpieczeństwie naszych dzieci w żadnym wypadku nie wolno oszczędzać – a wręcz odwrotnie, należy w nie inwestować.

Na pierwszy rzut okaz wydawałoby się, że jazda samochodem nie wymaga od kierującego żadnych specjalnych właściwości fizycznych – przecież większość pojazdów jest wyposażona we wspomaganie kierownicy, co powoduje, że można teoretycznie prowadzić pojazd przy pomocy symbolicznej wręcz siły, tak zwanym jednym palcem. Tymczasem, jak wykazują badania, wiele wypadków drogowych spowodowanych było tym, że kierujący nie był w najlepszej dyspozycji fizycznej, co przecież automatycznie ma jakieś przełożenie na gorszą też sferę psychiczną. Nie wypoczęty, niewyspany kierowca stanowi na drodze ogromne zagrożenie, nie tylko dla siebie i przewożonych w pojeździe osób, ale też i dla wszystkich innych użytkowników dróg, w tym pieszych. Jeśli na przykład kierowca cierpi na skurcze, co też może być wynikiem przemęczenia, nie będzie w stanie właściwie zareagować i utrzymać pełną kontrolę nad pojazdem, w czasie właśnie takiego ataku skurczu za stopę czy łydkę, co jest szczególnie bolesne i uniemożliwiające dobre prowadzenie pojazdu.

W ostatnim czasie rozgorzała w naszym kraju bardzo gorąca dyskusja na temat fotoradarów stosowanych na drogach. Ta dyskusja ma w sobie zawarte dwie główne warstwy – pierwszą jest to, czy straże miejskie i gminne w naszym kraju powinny w ogóle zajmować się ustawianiem fotoradarów i wszelkimi czynnościami z tym związanymi w sytuacji, kiedy podyktowane to jest niekoniecznie troska o bezpieczeństwo na drogach, lecz o bezpieczeństwo kas miejskich i gminnych, a więc jako swoista maszynka do robienia pieniędzy. Druga kwestia to podważanie samego faktu obecności fotoradarów przy drogach na bezpieczeństwo, jeśli są one ustawiane właśnie w miejscach niekoniecznie tych, gdzie dochodzi najczęściej do wypadków drogowych. Na pewno jednak sam fakt obecności fotoradarów na naszych drogach wzmacnia bezpieczeństwo, przy czym najważniejszą kwestią jest nie tylko ilość ustawionych rządzeń, a miejsca ich funkcjonowania, ustalone w wyniku szczegółowej analizy bezpieczeństwa w danym miejscu przeprowadzonej przez policję.

Akumulator w każdym pojeździe to jeden z najważniejszych akcesoriów, bez sprawnego akumulatora nie mamy szans zarówno na uruchomienie pojazdu, jak i na kontynuowanie jazdy. Dlatego tez powinniśmy na bieżąco dbać o nasz akumulator, zwłaszcza przed nastaniem okresu zimowego należy sprawdzić, w jakim jest stanie technicznym, czy potrafi przetrwać jeszcze tą zimę. Obecnie produkowane akumulatory są przewidziane do sprawnego działania przez okres około 7 lat, oczywiście ten czas jest różnych dla różnych uwarunkowań – jeśli pojazd jest garażowany cały czas, zwłaszcza w okresie zimowych, na wolnym powietrzu, a jednocześnie podczas większych mrozów nie wyjmujemy akumulatora z pojazdu, jego czas użytkowania, a więc sprawności, na pewno będzie znacznie skrócony. Najlepiej jest sprawdzić stan akumulatora w warsztacie specjalistycznym lub na stacji diagnostycznej – podłączenie do specjalnego rodzaju woltomierza wykaże, jaki jest stan techniczny tego urządzenia i czy przetrwa ono kolejna zimę, zapewniając odpalanie silnika podczas mrozów.

Przez całe lata w naszym kraju nikt się nie zastanawiał nad tym, czy można odśnieżać zimą auto, przygotowując je do jazdy, a jednocześnie w tym czasie silnik pojazdu jest uruchomiony. Tak właśnie robi większość kierowców, takie postępowanie powoduje bowiem szybsze odmarzanie oblodzonych szyb pojazdu, a więc łatwiejsze ich oczyszczenie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie posiadamy w danym momencie odpowiedniego płynu ułatwiającego skrobanie szyb. Kolejna kwestia to rozgrzanie silnika przed jazdą, podczas mrozów jest to wręcz wskazane, zarówno w silnikach benzynowych, jak tez i w Dieslach. Ponadto zapewniamy dzięki temu odpowiednią temperaturę w aucie, zanim tam wsiądziemy lub umieścimy we wnętrzu pojazdu nasza rodzinę. Okazuje się, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za takie postępowanie możemy być ukarani mandatem karnym oraz utratą punktów. Na szczęście policjanci, jak i strażnicy miejscy jak dotychczas nie podchodzili rygorystycznie do kierowców, stosujących podczas mrozów odśnieżanie pojazdów przy włączonym silniku.

W ostatnich dniach Sejm uchwalił ustawę o wprowadzeniu nowych miejsc egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o prawo jazdy do prowadzenia pojazdów dla kategorii A1, A2, A oraz B1i B a więc dla pojazdów generalnie małych i średnich wielkości. Nowa ustawa umożliwia powstawanie oddziałów Wojewódzki Ośrodków Ruchu Drogowego co będzie dużo bardziej wygodne dla mieszkańców miejscowości, które nie są powiatowe. Do tej pory bowiem egzamin na prawo jazdy kandydat na prawo jazdy mógł jedynie zdawać w większych miastach powiatowych, wojewódzkich, gdzie znajdowały się specjalne ośrodki ruchu drogowego. Jest to dość niekomfortowa sytuacja, bowiem generalnie rzecz biorąc w naszym kraju jeden Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego obsługuje aż siedemset tysięcy kandydatów na kierowców, co w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej stawia nasz kraj na samym końcu stawki. Dzięki nowej ustawie miejmy nadzieję, że sytuacja ulegnie znacznej poprawie i pozwoli mieszkańcom mniejszych miast zdawać egzaminy w swoich miejscowościach.

Japoński koncern samochodowy Honda w swoich najnowszych produkcja może stosować system aktywnego hamowania, który w języku angielskim nazywa się, City-Brake Active System. System ten wspomaga kierowcę podczas jazdy miejskiej nieprzekraczającej trzydzieści kilometrów na godzinę. Urządzenie należące do tego systemu posiada specjalny czujnik laserowy, który jest umieszczany w górnej części przedniej szyby w pojeździe. W momencie wykrycia przez czujnik zagrożenia możliwością stłuczki, system wysyła ostrzegawcze sygnały dźwiękowe oraz wizualne, dzięki którym kierowca powinien odpowiednio szybko zareagować. Jeśli natomiast kierowca pomimo tych ostrzeżeń nie uczyni nic w celu uniknięcia kolizji wówczas system rozpocznie zatrzymywanie pojazdu w celu uniknięcia niebezpiecznej sytuacji na drodze. System potrafi również wyczuć kierowcę podczas ruszania. Kiedy wyczuje, że kierowca jadąc w korku zbytnio gazuje pojazdem podczas ruszania (bo na przykład pomylił pedał hamulca z gazem), wówczas system może pojazd odpowiednio przyhamować aby uniknąć niebezpiecznej kolizji.

Francja to kraj, który w swoim dorobku ma między innymi produkcję takiej marki samochodowej jak Renault. Ta marka samochodowa obok Citroena należy do jednych z najbardziej popularnych francuskich marek. Pojazdy tych producentów mogą być spotykane niemalże na drogach na całym świecie. Jednym z modeli francuskiego koncernu Renault jest model Renault Megane. Obecnie na rynku motoryzacyjnym jest dostępna w sprzedaży kolejna odsłona popularnej „megamki” i nosi nazwę Renault Megane II oraz jeszcze nowsza wersja „megamki” a mianowicie Renault Megane III. Jeśli chodzi o historię tego modelu, to premiera „megamki II” miała miejsce w roku dwa tysiące drugim. Co należy podkreślić to to, że na początku produkcji tego modelu produkowane były pojazdy tylko w wersji hatchback. Nie mogliśmy zatem zakupić Renault Megane II w wersji sedan, czy kombi, gdyż koncern takowych modeli po prostu nie produkował i pozostawało nam zadowolić jedynie wersją hatchback. W 2003 roku rozpoczęto produkcję wersji sedan, kombi oraz CC (coupe-cabrio).

Francuski koncern Renault w swojej bogatej ofercie posiada między innymi Renault Megane II wersji. Jeśli chodzi o zalety tego pojazdu to należy wymienić następujące:

- Pojazd ten jest dość tani jeśli chodzi o niemiecką konkurencję i możemy za ok. 15 tysięcy złotych kupić auto poniżej dziesięciu lat, co w przypadku konkurencji nie jest takie łatwe,
- Niskie ceny elementów karoserii. Możemy kupić zarówno fabrycznie nowe zamienniki jak i elementy karoserii w stanie używanym,
- Nadwozie Renault Megane II zostało zbudowane na specjalnej podłodze o podwójnej konstrukcji. Taki rodzaj zastosowanego w samochodzie nadwozia gwarantuje więcej miejsca we wnętrzu auta oraz polepsza sztywność nadwozia samochodu,

Do najsłabszych stron w Renault Megane II możemy zaliczyć podatność na korozję nadwozia, szczególnie narażone miejsca na korozję to tylne błotniki. Korozji w tym samochodzie mogą również szczególnie ulegać połączenia gwintowe. Kolejną wadą jest to, że materiał zastosowany do obicia kierownicy oraz lewarka dźwigni zmiany biegów może się zniszczyć już po przejechaniu 100 tysiąca kilometrów.

Warsztat samochodowy to miejsce, w którym mechanicy potrzebują zawsze dobrego oświetlenia podczas pracy. Oprócz oświetlenia zewnętrznego w postaci jarzeniówek, czy dużych lamp zamontowanych na ścianie czy na suficie przydadzą się również mniejsze gabarytowo źródła świetlne, które pozwolą na oświetlenie trudnodostępnych miejsc znajdujących się na przykład w głębi silnika samochodowego, czy w podwoziu naprawianego samochodu. W takiej sytuacji niezastąpione mogą okazać się specjalne lampy warsztatowe. Obecnie w ofercie osprzętu warsztatowego możemy znaleźć lampy warsztatowe, które są wyposażane w lampy diodowe, które zapewniają bardzo dobre natężenie świetlne. Strumień świetlny wychodzący z takich lamp może sięgać nawet natężenia o wartości 2400 luxów w odległości pół metra. W ofercie sklepów oferujących właśnie takie lampy warsztatowe możemy spotkać zarówno lampy przewodowe, jak i bezprzewodowe, które posiadają własne akumulatorki. Lampy takie, co ważne są niewielkich rozmiarów i nie powinny sprawiać problemów, dodatkowych trudności podczas pracy z nią.

Czy czerpiemy przyjemność z motoryzacji? Oczywiście, największą jest to, że nie musimy chodzić na pieszo. Ale niektórzy widzą w tym dużo więcej, dla mężczyzn zwłaszcza jazda wspaniałym samochodem jest przyjemnością, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy dopiero co zdali prawo jazdy i mają nowe samochody, dla nich każdy kilometr jest wyjątkowy, a z samochodu mogli by nie wysiadać. Warto w tym upatrywać przyjemność, bo tam naprawdę jest, oczywiście przyjemność przyjemnością, ale motoryzacja to przede wszystkim praktyczność. To dzięki niej mamy okazję zaoszczędzać swoich sił, bo na przykład do szkoły czy pracy nie musimy chodzić o własnych siłach, tylko jechać autobusem miejskim, bądź swoim samochodem jeżeli taki się posiada. Kiedyś ludzie oczywiście nie mieli motoryzacji i jakoś sobie radzili, lecz nie przemieszczali się na duże odległości, a o podróżach zagranicznych potencjalnie zwykły człowiek mógł zapomnieć. Dziś podróże nawet między kontynentami nie są trudnością, bo trwa to góra kilkanaście godzin, z pewnością dzięki motoryzacji czerpiemy wielką radość i przyjemność, ale jest także droga strona medalu,. Mianowicie gorycz i płacz, motoryzacja powoduje wiele wypadków, w których czasami giną ludzie, to nie jest nic pozytywnego, niestety tak musi być, setki ofiar na drogach każdego dnia na całym świecie nie cieszą, jednak co by było bez motoryzacji? Nasz świat nie był by tak dobry, ani taki rozwinięty, więc rozstrzyganie czy to dobro czy zło jest zbędne, bo odpowiedź jest oczywiście jednoznaczna.

Motoryzacja jest to dziedzina życia, która rozwija się praktycznie najszybciej, wszystko w motoryzacji zmienia się w zatrważającym tempie, wszystko to wpływa na rozwój naszego świata, mamy okazję oglądać co raz to nowe samochody, a także cieszyć się nowymi ulepszeniami. Biorąc pod uwagę motoryzację 50 lat temu i dziś zobaczymy przepaść, wtedy samochody osiągały prędkość 70 km/h a dziś nawet 300, a także lepiej dziś wyglądają, z pewnością dzisiejsza motoryzacja jest o wiele lepsza niż ta kiedyś, bo dziś mamy nowinki techniczne, które potrafią zadowolić każde oko i oczywiście warto z tego korzystać, jednak za motoryzacją ciężko jest nadążyć, ponieważ jak wiadomo jest to dziedzina prężnie się rozwijająca, która może się zmienić z dnia na dzień i może wydać nowe owoce. Z pewnością niektórzy zwłaszcza mężczyźni- bo to Oni wielbią samochody podążają za motoryzacją dzisiejszą, jednak do tego potrzeba pieniędzy, bo nowe samochody kosztują czasami majątek. Jednak potencjalny człowiek powiedzmy zmienia samochód co 10 lat, bo dla rodziny jest to wygodniejsze, poza tym przez te 10 lat można odłożyć kwotę, która pozwoli na kupno całkiem niezłego samochodu, który posłuży kolejne 10 lat, więc nie jest tak, że wszędzie można zobaczyć nowinki motoryzacyjne, bo na przykład w Polsce jest to rzadkość, ponieważ Polacy wolą kupować samochody używane, bo na te nowe raczej ich nie stać, bo to ogromny wydatek, zwłaszcza jeżeli chodzi o znaną markę, na przykład porsche. Więc podążając za nowinkami technicznymi można się zgubić, bo to zagmatwane środowisko.

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2018. All Rights Reserved.