Sytuacja na rynku paliw, na którym ceny rosną w bardzo szybkim tempie, każe poważnie zastanowić się przed zakupem auta na jaki rodzaj paliwa zdecydować się żeby osiągnąć optymalny stan pomiędzy zużyciem paliwa, kosztem zakupu oraz osiągami auta. Na rynku dominują trzy najpopularniejsze rozwiązania: olej napędowy, benzyna oraz benzyna plus instalacja LPG. Pierwsze rozwiązanie do niedawna było zdecydowanie najlepsze i większość kierowców wybierała właśnie olej napędowy ale obecnie przy zrównaniu cen ropy i benzyny a przy znaczniej wyższej cenie zakupu „ropniaka” ten rodzaj napędu traci na popularności. Z kolei auta z silnikami benzynowymi to niższy koszt zakupy oraz lepsze osiągi ale za to wyższy koszt przejechania jednego kilometra. Obecnie najlepszym kompromisem wydaje się wyposażenie auta benzynowego w instalację LPG. Pozwala to zachować praktycznie wszystkie zalety auta benzynowego ale obniżyć koszty eksploatacji samochodu o połowę. Niestety z reguły to rozwiązanie jest okupione utratą sporej części przestrzeni bagażowej. Wybór jest indywidualną sprawą i zależy w dużej mierze od osobistych preferencji.

Kupno samochodu to zawsze przyjemny moment i warto postarać się aby cały okres użytkowania pojazdu również wiązał się z miłymi wspomnieniami. O samochodów trzeba całkiem po prostu dbać na co dzień i robić wszystko, w granicach rozsądku, żeby znajdował się on w dobrej kondycji. Wiadomo, że nie wystarczy dbać o czystość samochodu, chociaż to nie zaszkodzi, aby móc mówić o nim jako o zadbanym aucie. Przede wszystkim jest to regularne serwisowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Dokonywanie w terminie wymian oleju, filtrów i innych części eksploatacyjnych to co najmniej połowa sukcesu i w dużym stopniu pomaga w utrzymaniu samochodu w nienagannym stanie. Kolejną sprawą jest reagowanie na pojawiające się usterki, które warto usuwać już w momencie wystąpienia żeby uniknąć pogłębienia się problemu. Samochód również warto zabezpieczyć antykorozyjnie oraz regularnie zmywać z niego szkodliwe substancje pojawiające się na drogach w sezonie zimowym. Te proste założenia powinny pozwolić cieszyć się zadbanym i niezawodnym samochodem przez długie lata.

Po kupnie samochodu bardzo ważnym zagadnieniem jest utrzymanie go w dobrym stanie technicznym. Służą temu tak zwane przeglądy wykonywane co określoną ilość kilometrów lub okres czasu. Średnio można uznać, że wykonywane są one raz na piętnaście tysięcy kilometrów lub raz w roku. Dzielimy je na tak zwane małe i duże. Podczas małego przeglądu wymieniane są filtry oleju, powietrza i o ile występuje filtr kabinowy oraz olej silnikowy. Natomiast podczas dużego przeglądu wykonuje się wszystko to co w małym wraz z innymi czynnościami przewidzianymi przez producenta. Może to być na przykład wymiana paska rozrządu wraz z pompą wody. Przy okazji takich przeglądów sprawdza się również pozostałe elementy samochodu i warto jest wtedy w razie potrzeby dokonać ich wymiany. Przeglądy zaleca się robić w autoryzowanych stacjach obsługi ale bez problemu można znaleźć mechaników specjalizujących się w danej marce poza siecią autoryzowaną i jeśli posiadają dobrą opinię również można skorzystać z ich usług i być zadowolonym.

Kupowanie samochodu, szczególnie na rynku wtórnym, to z jednej strony bardzo stresujący ale też ekscytujący moment, w którym bardzo łatwo jest dać się ponieść emocjom. Żeby ustrzec się przed pochopnym działaniem, które może skutkować w przyszłości niezadowoleniem z zakupu dobrze jest przestrzegać kilku rad związanych z kupowaniem samochodów. Najlepiej jest oczywiście zabrać samochód do warsztatu i tam oddać go w fachowe ręce mechaników. Ale za nim do tego dojdzie można spokojnie dokonać wstępnej selekcji i oszczędzić sobie trochę pieniędzy. Pierwszą sprawą jest koniecznie odbycie chociażby krótkiej przejażdżki samochodem. Pozwoli to ocenić jego ogólny stan, stwierdzić czy nie dobiegają z istotnych układów jakieś podejrzane dźwięki oraz stwierdzić jak samochód się prowadzi. Kolejnym krokiem może być sprawdzenie poziomu oleju oraz jego stan. Warto również przejrzeć dokumentację techniczną samochodu w tym jego historię serwisową. Dużo informacji może dostarczyć również stan wnętrza samochodu świadczący o tym w jaki sposób był użytkowany.

Współczesna motoryzacja rozwija się przy szczególnym nacisku na sferę ekologii oraz bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to w samochodach montowane są coraz to nowsze systemy zapewniające jego coraz większy poziom. Generalnie można podzielić je na takie odpowiedzialne za bezpieczeństwo czynne i bierne. Bezpieczeństwo bierne to systemy, które zmniejszają konsekwencje zaistniałej już sytuacji kolizyjnej czyli poduszki powietrzne wraz z kurtynami, pasy bezpieczeństwa, strefy zgniotu czy bezpieczna kolumna kierownicy. Z kolei systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo to takie, które pomagają w zapobieganiu wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze. Do nich zaliczyć można między innymi ABS wspomagający hamowanie, systemy kontroli trakcji, systemy antypoślizgowe oraz bardziej zaawansowane układy mierzące odstępy od poprzedzających pojazdów czy sygnalizujące niezamierzoną zmianę pasa ruchu. Wszystkie te innowacyjne systemy powodują, że podróżowanie samochodami staje się z roku na rok coraz bezpieczniejsze.

Podczas kursu na prawo jazdy każdy młody adept uczy się podstaw kierowania pojazdem, parkowania, cofania, jazdy zarówno w terenie niezabudowanym jak i w mieście. Jednak na takich kursach nikt w zasadzie nie uczy kandydatów na kierowców jak należy kierować pojazdem w czasie skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich chociażby jak ulewa. Tymczasem kierowanie pojazdem podczas ulewnego deszczu wymaga od kierującego zachowania wielu istotnych zasad – jedną z nich jest ograniczenie prędkości i dostosowanie jej do panujących warunków na drodze. Podczas jazdy należy zwalniać w sytuacjach, kiedy wjeżdżamy w większe kałuże, może to bowiem spowodować uszkodzenia w naszym pojeździe, takie jak zalanie wodą aparatu zapłonowego przewodów wysokiego napięcia lub cewki. Podczas bardzo złej widoczności dobrze jest stosować taką technikę jazdy, że poruszamy się w określonej odległości za pojazdem, który ma bardzo dobre widoczne tyle światła. Ważnym aspektem jest także, aby w razie konieczności zatrzymania się ustawić pojazd na poboczu, aby nie stworzyć zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zima to okres czasu, kiedy poruszanie się swoim samochodem nie zawsze należy do rzeczy łatwych i przyjemnych. Zwłaszcza w mroźny zimowy poranek w sytuacji, kiedy nasze auto nie jest garażowane możemy mieć niemały problem zarówno z uruchomieniem silnika jak też i doprowadzeniem pojazdu do stanu umożliwiającego wyruszenie w trasę. Jednym z powodów takiego problemu mogą być bardzo oblodzone szyby auta. Podstawowym narzędziem niezbędnym w takich sytuacjach jest oczywiście skrobaczka samochodowa. Jednak w sytuacji, kiedy warstwa lodu, pokrywająca szyby pojazdu ma grubość kilku milimetrów, nawet skrobaczka sobie z tym nie poradzi. W takiej sytuacji niezbędne będzie użycie specjalnego preparatu w aerozolu, tego rodzaju środki są dostępne na każdej stacji benzynowej. Można jednak samodzielnie sporządzić taki płyn do odmrażania szyb – wystarczy do butelki po preparacie do mycia szyb wlać ocet z wodą, można też zastosować zamiast octu denaturat.

Na pewno każdy kierowca dąży do tego, aby jego pojazd psuł się jak najrzadziej, aby jak najmniej kosztowała eksploatacja auta i jego ewentualne naprawy w warsztacie samochodowym. Warunkiem jednak takiej sytuacji jest to, by na bieżąco sprawdzać stan pojazdu przynajmniej w takim zakresie, jak uzupełnianie wszystkich płynów w pojeździe. Jedną z najważniejszych czynności w tym zakresie jest regularne sprawdzanie poziomu oleju w silniku. Bowiem jego zbyt niski poziom powoduje szybsze zużycie silnika, większe zużycia paliwa. Najgorsze, co może się wydarzyć, to sytuacja kiedy poziom oleju w silniku będzie skrajnie niski, to doprowadzi nieuchronnie do zatarcia się silnika, a więc faktycznie do jego śmierci. Tak więc przed rozpoczęciem każdej jazdy autem należy sprawdzić poziom oleju w silniku za pomocą specjalnej miarki – ważne jest, aby wykonać tą czynność na tzw. ciepłym silniku, czyli po kilku minutach jego pracy. Należy uważać, aby uzupełniając olej w silniku nie przekroczyć wskazanego poziomu, bowiem to jest również bardzo niekorzystne dla pracy jednostki napędowej naszego auta.

Zima to okres, którego kierowcy funkcjonujący na naszej szerokości geograficznej nie za bardzo pragną – jazda w warunkach zimowych jest często dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych, niedoświadczonych kierowców. Dlatego szczególne ważne jest zachowanie podstawowych zasad jazdy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy jest ślisko, kiedy pada gesty śnieg, a szyby w aucie mają tendencje do zaparowywania. Na pewno więc przed zimą koniecznie należy założyć opony zimowe, przy czym ważne jest, aby nie posiadały one dużego stopnia zużycia – od tego zależeć może nasze życie i zdrowie. Kolejna sprawa to sprawdzenie hamulców w pojeździe, powinny one działać bez zarzutu. Jeśli chodzi o technikę jazdy zimą, to kierowcy, których auta posiadają system hamowania ABS, nie muszą stosować specjalnych technik hamowania. Powinni przestrzegać tylko jednej zasady – takim autem nie można hamować pulsacyjnie, trzeba nacisnąć podczas hamowania maksymalnie mocno na pedał, auto samo będzie wiedziało, jak bezpiecznie wyhamować. Ważnym elementem jazdy zimą jest zachowanie bezpiecznego odstępu od pojazdu wyprzedzającego, jak też redukowanie prędkości przed pokonywaniem zakrętu.

Aby jazda samochodem była bezpieczna, abyśmy zawsze docierali cali i zdrowi do celu, ważne jest nie tylko to, w jaki sposób kierujemy naszym pojazdem, ale też stan techniczny wszystkich elementów naszego auta. Bardzo ważnym elementem są sprawne, niezawodne hamulce, to od nich w wielu sytuacjach zależy bezpieczeństwo jazdy, zarówno na suchej nawierzchni, jak też – szczególnie – w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, jak mokra jezdnia czy też zalegający na szosie lód i śnieg. Aby nasze hamulce pozostawały sprawne, niezwykle ważne jest regularne sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego, jeśli tylko jest go mniej, poniżej wskaźnika, natychmiast należy uzupełnić płyn. Kolejna kwestia to regularne odpowietrzanie systemu hamulcowego, bowiem zapowietrzone hamulce mogą nam odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanej chwili. Należy tez co jakiś czas sprawdzać jakość samych przewodów hamulcowych, bowiem może się okazać, zazwyczaj dzieje się to w starszych samochodach, że przewód hamulcowy ulegnie częściowej korozji, a to może spowodować bardzo szybki wyciek płynu z obiegu i brak hamowania.

W niektórych krajach europejskich jest już wprowadzony obowiązek jazdy podczas zimy z zastosowaniem opon zimowych, w naszym kraju również przygotowywane są takie przepisy. Ta opcja ma wielu zwolenników, którzy twierdzą, że jest to w znaczący sposób poprawienie bezpieczeństwa na naszych drogach, natomiast w sytuacji, kiedy ma miejsce fakultatywne stosowanie opon zimowych, wielu kierowców jeździ zima na oponach letnich, oczywiście w ramach oszczędności. Z kolei słuchać jednak i liczne głosy mówiące o tym, że wprowadzenie obligatoryjnego używania opon zimowych i karanie kierowców za niestosowanie się do tego wymogu może spowodować wiele zamieszania, nie zawsze będzie to też opcja bezpieczna dla użytkowników dróg. Chodzi mianowicie o to, że trudno jest wyznaczyć administracyjnie termin, kiedy należy wymienić opony, bo przecież w pewnych latach zima zaczyna się już w naszym kraju w pierwszych dniach listopada, a czasami dopiero po nastaniu nowego roku widzimy na naszych ulicach pierwszy śnieg i mróz.

Większość z kierujących na widok oznakowanego radiowozu na ulicy wpada w lekką panikę, a jeszcze bardziej rośnie nam ciśnienie, kiedy to nam policjanci dają znaki, aby się zatrzymać do kontroli. Tym ważniejsza staje się wiec kwestia, byśmy wiedzieli, jak należy zachować się podczas takiej kontroli drogowej, co można zrobić, a co jest absolutnie niedozwolone. Powinniśmy się zatrzymać na dany znak policjanta w odległości w miarę bliskiej od miejsca, gdzie dawane są nam znaki do zatrzymania, jednak powinno to być miejsce na tyle bezpieczne, by nie tamować ruchu i nie stwarzać zagrożenia dla nikogo. Następnie siedzimy w pojeździe i czekamy, aż policjant do nas podejdzie – w tym czasie wyłączamy silnik, nie wyłączając jednak świateł – można włączyć wtedy światła postojowe. Przygotowujemy do kontroli wymagane dokumenty, a więc dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i dowód ubezpieczenia OC. Absolutnie nie pozwalajmy naszym pasażerom na wysiadanie w czasie kontroli z pojazdu, chyba że policjant wyraźnie na to zezwoli.

Podczas każdej kontroli drogowej policjanci obowiązkowo sprawdzają, czy nasz pojazd jest dopuszczony do ruchu, a więc aktualność badań technicznych. Jeśli okaże się, że przegapiliśmy termin i nasze badania straciły ważność, zostanie nam odebrany dowód rejestracyjny, który odzyskamy w urzędzie komunikacji dopiero wtedy, gdy dostarczymy tam zaświadczenie o przeprowadzonych badaniach. Ostatnio słyszy się w naszym kraju o konieczności zreformowania nieco systemu, w jaki prowadzone są badania techniczne. Chodzi o to, aby nie były traktowane tylko pro forma, jak to jest obecnie w wielu przypadkach. Świadczy o tym chociażby fakt, że tylko 2 procent wszystkich zarejestrowanych pojazdów w naszym kraju nie przechodzi badań technicznych pozytywnie, co jest praktycznie nierealne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średni wiek zarejestrowanych w Polsce pojazdów to około 14 lat. W krajach skandynawskich, gdzie przecież nie jeździ się aż tak starymi samochodami, ten odsetek wynosi od 20 do 30 procent, co świadczy o solidności przeprowadzanych tam badań.

Potocznie motoryzację nazywa się motoryzację samochodową. Innymi słowy jest to dziedzina zajmująca się ruchem drogowym pojazdów drogowych napędzanych silnikiem spalinowym. W ostatnich latach nastąpiła popularyzacja innego rodzaju napędów, tj. elektrycznych i hybrydowych. Jest to dość rozległy temat ściśle związany z transportem, czyli przemieszczaniem osób lub towarów z jednego punktu do drugiego, za pomocą odpowiedniego środka transportu. Transport może być związany z przemieszczaniem się osób prywatnych, ale głównie pod pojęciem transportu rozumiemy przewóz dóbr i towarów, co jest bardzo ważną gałęzią naszej gospodarki. Jego podstawą są czynniki motoryzacyjne, przede wszystkim pojazdy drogowe: osobowe, ciężarowe, autobusy, ciągniki, motocykle i wiele innych. Powszechnie za motoryzację uważa się ogół spraw dotyczących pojazdów, zwłaszcza samochodów. Branża motoryzacyjna to przede wszystkim koncerny produkujące samochody osobowe i ciężarowe. Motoryzacja to szeroka dziedzina obejmująca kilka zróżnicowanych płaszczyzn.

Motoryzacja jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin życia we współczesnym świecie. Nie ulega wątpliwości, że jest to płaszczyzna, która ma silne oddziaływanie na gospodarkę światowa oraz poszczególnych krajów. Branża motoryzacyjna to ogromne podmioty gospodarcze (głównie koncerny), które obracają ogromnymi środkami finansowymi i mają strategiczne znaczenie dla kondycji danego państwa. Duży koncert motoryzacyjny mający swoje siedziby w danym państwie to ogromna szansa rozwoju, przede wszystkim poprawy sytuacji na rynku pracy dla danego kraju. Fabryki produkujące samochody mogą dać tysiące miejsc pracy. Marka samochodu kojarzona z jakimś to ogromne korzyści wizerunkowe. Państwa mające swoją markę samochodu są kojarzone, jako silniejsze pod względem gospodarczym. W obecnych czasach duża część społeczeństwa posiada swoje auto. Wiele rodzin posiada więcej niż jedno auto, to sprawia, że branża motoryzacyjna jest związana z ogromnym popytem na samochody, czyli dobra, które charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną.

Era tradycyjnych silników spalinowych powoli staje się fikcją. Jest to dość powolny proces, głównie ze względu na oddziaływanie sektora paliwowego. Jednak faktem jest to, że coraz więcej marek samochodów wprowadza modele z napędem hybrydowym bądź elektrycznym. Pierwszy z nich, z reguły jest połączeniem dwóch napędów: elektrycznego i spalinowego. Silniki te mogą pracować na przemian bądź równocześnie. Są to technologie ciągle się rozwijające, istnieje szereg różnego rodzaju kombinacji silnika hybrydowego. Do tego typu zmian zachęcają ruchy ekologiczne, czyli walczące o jak najniższy wskaźnik zanieczyszczania środowiska naturalnego przez pojazdy drogowe. Zaletą napędów silników jest właśnie mniejsze wydzielanie spalin samochodowych. Inną zaletą jest mniejsze zużycie paliwa. Napędy hybrydowe posiadają też wady. Po pierwsze masa pojazdów hybrydowych jest znacznie większa i są one znacznie droższe. Po drugie układy mają większe rozmiary głównie ze względu na akumulatory.

Infrastruktura transportowa służy do poruszania się po niej środków transportu. To także punkty eksploatacyjne podczas ruchu pojazdów, np. stacje paliwowe. Jest ona bardzo ważna, nawet z punktu widzenia gospodarki. Rozwinięta infrastruktura transportowa to rozwój transportu w danym kraju. Państwo, które stawia na budowę autostrad i dróg szybkiego ruchu ma szansę stać się „kanałem przerzutowym” pomiędzy regionami kontynentu, a nawet świata. Ponadto, wysoce rozwinięta infrastruktura transportowa może być powodem zwiększonego ruchu turystycznego, który z kolei ma silne oddziaływanie na kondycję gospodarki. Ludzie z branży motoryzacyjnej powinni walczyć o jak najlepszy stan tego rodzaju infrastruktury, ponieważ wtedy pojawi się większa liczba potencjalnych kupców samochodów i innych pojazdów. Lepszy stan dróg to także większe bezpieczeństwo i mniejsza awaryjność aut, a to wszystko ma pozytywny wpływ na branżę motoryzacyjną. Obydwa te elementy nieustannie na siebie oddziałują.

Prawie każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego sprawa bezpieczeństwa podczas przemieszczania się z jednego miejsca na drugie jest kwestią niezwykle istotną, o której należy dyskutować i dążyć do tego, aby wskaźnik bezpieczeństwa był jak najwyższy. Wypadki drogowe z reguły bywają tragiczne. Na drogach corocznie śmierć ponosi duża liczba osób, a transport samochodowy jest gałęzią, która pochłania najwięcej ofiar. Najczęstszym powodem wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości, a więc brawura na drodze lub niewystarczająca ostrożność podczas jazdy. Zmorą ruchu drogowego jest prowadzenie po alkoholu lub innych środkach odurzających. Inną sprawą jest bezpieczeństwo poszczególnych modeli samochodów. Koncerny motoryzacyjne inwestują duże ilości nakładów na poprawę bezpieczeństwa swoich produktów, a klienci przy wyborze auta kierują się tym czy w samochodzie mogą czuć się bezpiecznie. Kierowcy, zwłaszcza Ci świeżo po uzyskaniu prawa jazdy, powinni posiadać więcej wyobraźni podczas poruszania się na drodze. Skutki nieodpowiedzialnej jazdy mogą być tragiczne.

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2018. All Rights Reserved.